Piękne i zdrowe rośliny to marzenie każdego ogrodnika, także tego amatorskiego. Każdy z nich wie, że jednym z kluczy do sukcesu w uprawie roślin jest odpowiednie nawożenie roślin. Tu pojawia się pytanie, czy lepsze są nawozy mineralne czy organiczne.

Odpowiedź nie jest prosta i w dużej mierze zależy od rodzaju upraw. Jednak wiele osób uważa, że dobre jest wyłącznie nawożenie organiczne. Badania prowadzone w różnych placówkach pokazują, że nie do końca jest to prawda. Stosowanie wyłącznie nawozów organicznych może się okazać wcale nie takie dobre. Nawozy mineralne mają dokładnie określoną ilość poszczególnych składników.

Wiele z nich jest specjalnie opracowywanych dla określonych rodzajów roślin. Dzięki temu dostarczają one składników, które są najbardziej potrzebne, aby uzyskać jak najlepsze plony czy wygląd rośliny. Wbrew pozorom, nawozy mineralne, zwane też sztucznymi (co nie zawsze jest prawdą), stosowane w odpowiedniej ilość, są zupełnie bezpieczne i nie pogarszają jakości zdrowotnej warzyw i owoców. Wręcz przeciwnie, pozwalają wyhodować zdrowe i pełne prozdrowotnych składników produkty.

W przeciwieństwie do nawozów mineralnych, nawozy organiczne nie mają stałego składu. Zależy on od bardzo wielu czynników. Dlatego może się zdarzyć, że roślinie zabraknie jakiegoś składnika lub będzie miała go w nadmiarze. Jednak nie oznacza to, że nie warto stosować nawozów organicznych. Nawozy tego typu np. obornik czy torf bardzo polepszają strukturę gleby. Jest to szczególnie istotne, gdy gleba jest wyjątkowo piaszczysta lub mocno gliniasta. Gdy regularnie stosujemy nawozy organiczne, warto co jakiś czas zbadać poziom kwasowości gleby i w razie potrzeby ją odkwasić.

Przy stosowaniu nawozów organicznych istnieje pewne niebezpieczeństwo, o którym często się zapomina. Ponieważ do ich produkcji stosuje się różnego rodzaju odpady roślinne i zwierzęce, mogą one zawierać duże ilości różnego rodzaju chorobotwórcze drobnoustroje. Nawet kompostowanie czy specjalne procedury przy uzdatnianiu resztek pościekowych nie zawsze usuną wszystkie patogeny. Właśnie często w ten sposób w ogrodach czy na plantacjach pojawiają się różnego rodzaju choroby roślin, które mogą doprowadzić do dużych szkód.

Dlatego przy stosowaniu nawozów organicznych trzeba bardzo uważać i kupować je ze sprawdzonych źródeł.