Wielkimi krokami zbliża się wiosna, najlepszy czas w całym roku. Miliony ludzi na całym świecie powoli zaczyna myśleć o swoich ogródkach. I nie tylko o częściach rekreacyjnych, tych kolorowych, przyjemnych dla oka, ale też o tych warzywnych zakątkach. Czas zastanowić się, które warzywa chcemy uprawiać w tym roku. Czy to będzie klasyka typu marchewka, pietruszka, buraczek, cebula, ogórek i pomidor? Czy może poszalejemy i popróbujemy czegoś nowego? Nasiona warzyw można już spotkać praktycznie wszędzie, wystarczy dobry plan i spory zasób chęci do pracy, a sukces mamy murowany. Całe lato własne warzywa. A każdy to wie, że te swoje smakują najlepiej.

Warzywny ogródek

Warto też pomyśleć o tym, jak ten nasz ogródek będzie wyglądał. Czy to będą tradycyjne grządki, czy może różne warzywa, w różnych częściach ogrodu? A może marzy nam się tunel foliowy pełen pomidorów, ogórków czy papryki. Bardzo modne stały się też drewniane skrzynki, są wyższe, wygodniejsze, no i łatwiej wysiewa się w nich nasiona warzyw. W planowaniu warzywniaka każdy aspekt jest ważny. Trzeba go ulokować w takim miejscu, żeby był łatwo dostępny, odpowiednio nasłoneczniony no i żeby zbiornik z wodą do podlewania znajdował się gdzieś blisko. Trzeba też zadbać o to, żeby szkodniki nie zjadały nam naszych roślinek. W niektórych przypadkach trzeba się przygotować na prawdziwą wojnę, ale warto się trochę pomęczyć, a na rynku jest dostępnych sporo wspomagaczy do walki z różnymi niechcianymi osobnikami. Uprawa własnych warzyw wymaga sporo pracy i trzeba sobie trochę poczekać na plony, ale jak już przyjdzie czas zbiorów, już nigdy nie będziecie chcieli latem kupować jarzyn i owoców w sklepach.

Na co zwracać uwagę przy zakupie nasion?

Przede wszystkim wybierając się na zakupy, zastanówmy się, czego tak naprawdę potrzebujemy, co chcemy uprawiać, żeby potem, nie naładować koszyka czym popadnie, bo to nie o to w tym chodzi. Kupujmy nasiona warzyw, które lubimy i które na pewno trafią na nasz stół. Przy wyborze odmian poszczególnych jarzyn sugerujmy się odpornością na choroby, im ona większa, tym mniej środków do ochrony roślin, co za tym idzie mniej chemii, a warzywa są wyhodowane metodą naturalną. Ważny jest również producent nasion. Kupujmy nasiona warzyw od znanych producentów, wtedy mamy pewność, że na pewno coś z nich wyrośnie.