Kleszcze to uporczywe pajęczaki, które spotkać możemy na łąkach, w parkach oraz w lasach. Nie każde ich ukąszenie jest niebezpieczne, ale jeżeli pajęczak jest zakażony, może zarazić nas boreliozą. Ta choroba powoduje zaś wiele przykrych dolegliwości, których lepiej by było uniknąć. Dlatego też zabezpieczajmy siebie oraz nasze zwierzęta przed kontaktem z kleszczami. Jak to zrobić? Najlepiej ubierając się odpowiednio i stosując preparaty odstraszające niebezpieczne kleszcze. 

Dlaczego warto sięgnąć po naturalny środek?

Preparat na kleszcze bez większych trudności znajdziemy w wielu sklepach internetowych oraz stacjonarnych. Zanim dokonamy zakupu, zastanówmy się nad tym, który środek będzie dla nas najlepszy. Pamiętajmy, że wiele preparatów zawiera substancje, które mogą okazać się potencjalnie szkodliwe dla naszego zdrowia. Z tego też względu, dobrze by było ograniczyć ich stosowanie. Do najbezpieczniejszych preparatów na kleszcze należą bez wątpienia te o naturalnych składach. Są one zazwyczaj nieco droższe niż preparaty o chemicznych składach. Na szczęście, wiele z nich charakteryzuje się taką samą skutecznością. Kupując je gwarantujemy sobie nie tylko bezpieczeństwo, ale również zachowujemy się ekologiczne. Środki do walki z kleszczami dostępne są w różnych formach. Do najpopularniejszych należą rzecz jasna spraye. Nie brakuje jednak osób, które z chęcią sięgają po olejki oraz maści przeciwko kleszczom. 

Jakie naturalne składniki pomogą nam zwalczyć kleszcze?

Sięgając po naturalne preparaty na kleszcze, poszukujmy w nich przede wszystkim składników roślinnych. Nie od dziś wiadomo, że kleszcze odstrasza zapach lawendy. Co więcej, jej aromat odstrasza również inne uporczywe owady, takie jak na przykład komary czy muszki. Warto zainwestować również w preparaty, w których znajdziemy ekstrakt lub olejek z mięty pieprzowej. Posiada ona intensywny aromat, który na pewno nie spodoba się pajęczakom. Bardzo skuteczne są również środki zawierające w swoim składzie rozmaryn oraz tymianek. Nie da się jednak ukryć, że intensywny aromat może przeszkadzać niektórym osobom. Trzeba jednak mieć na uwadze głównie korzyści, które mogą wynikać ze stosowania preparatów odstraszających kleszcze.