Spędzanie czasu na łonie natury sprawia, że czujemy się zrelaksowani. Form spędzania czasu w środowisku naturalnym jest zaś całe mnóstwo. Najpopularniejszym z nich są bez wątpienia spacery. Nie da się jednak ukryć, że podczas spaceru, zwłaszcza w parkach i lasach jesteśmy narażeni na atak kleszczy. Te niewielkich rozmiarów pajęczaki mogą jednak powodować wiele niebezpiecznych dla zdrowia schorzeń, dlatego warto się przed nimi bronić. 

Na jakie składniki zwracać uwagę?

W sklepach dostępnych jest całe mnóstwo preparatów służących do walki z kleszczami. Nie da się jednak ukryć, że nie wszystkie z nich są tak samo skuteczne. Jeżeli jednak starannie wybierzemy preparat na kleszcze, istnieje duże prawdopodobieństwo tego, że będzie on skuteczny. Wybierać możemy zarówno spośród preparatów o tradycyjnym składzie jak i tych o naturalnych składach. Jeżeli stawiamy na produkt naturalny, dobrze byłoby gdyby zawierał w swoim składzie wrotycz. Jest to bowiem roślina niezwykle skuteczna w walce z kleszczami. Pajęczaki te odstrasza również olejek lawendowy oraz rozmarynowy. Zapachy te sprawiają, że kleszcze znacznie rzadziej nas atakują. Jeżeli nie przeszkadza nam nienaturalny skład preparatu na kleszcze, postawmy na produkt, który w swoim składzie zawierał będzie DEET. Substancja ta znacząco zmniejsza ryzyko ukąszenia przez pajęczaki. 

Jaką formę powinien mieć preparat na kleszcze?

Preparaty na kleszcze dostępne są w rozmaitych formach. Z tego też względu czasami możemy mieć rozterki odnośnie tego, który z nich warto byłoby wybrać. Nie da się ukryć, że najpopularniejszy wciąż pozostaje spray przeciwko kleszczom. Nic w tym dziwnego, bo forma sprayu bardzo ułatwia aplikację preparatu. Wadą tego rodzaju preparatów jest jednak bardzo intensywny zapach, który może przeszkadzać niektórym osobom. Nie brakuje również osób, które preferują preparaty na kleszcze w formie kremu lub maści.Dla wielu osób taka forma produktu umożliwia bardzo komfortową aplikację. Preparaty chroniące przed pajęczakami, zwłaszcza te o naturalnych składach są dostępne również w formie olejków. Olejki są jednak bardzo często tłuste, dlatego nie każdy lubi ich używać. Najważniejsze jest to, aby przy wybrać taką formę preparatu na kleszcze, która wydaje się nam najodpowiedniejsza.